Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak by to było sprawdzić do ilu kilometrów da radę przyspieszyć Twój samochód, ale tak w legalny sposób? Albo miałeś ochotę poćwiczyć jazdę w trudnych warunkach jezdnych, będąc przy tym jednocześnie bezpiecznym? Myślisz sobie: No jasne, każdy by chciał, tylko nie ma gdzie. I tu się mylisz. W Polsce znajduje się kilkanaście torów wyścigowych, na których można poćwiczyć swoją jazdę samochodem. Dzisiaj chciałabym opowiedzieć Ci parę słów o jednym z nich, który znajduje się w centralnej Polsce, w województwie łódzkim, a nazywa się on Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy Tor-Łódź.
Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy (ODTJ) Tor-Łódź – lokalizacja
Nazwa toru może trochę wprowadzać w błąd, ponieważ tor wcale nie znajduje się w Łodzi, a w Kiełminie, w gminie Stryków, pod Łodzią, w województwie łódzkim. Myślę jednak, że nadanie takiej nazwy jest słuszne, bo pozwala szybko umieścić mniej więcej lokalizację toru na mapie Polski.
Do Toru-Łódź dojeżdża się trasą 71 prowadzącą ze Zgierza do Strykowa. Dojazd do toru wyścigowego jest bardzo dogodny, ponieważ w pobliżu znajduje się węzeł autostrad A1 i A2. Według Google Maps odległość między Torem-Łódź a wjazdem na autostradę A2 wynosi ok. 4,5 km. Natomiast odległość od toru do Manufaktury w Łodzi to ok. 16 km.
źródło obrazu: Google Maps
Warunki techniczne – długość toru, szerokość toru, rodzaje pojazdów
Długość nitki toru wynosi 1,5 km, natomiast szerokość asfaltowego pasa to między 8 a 12 m. Na torze znajdują się także dwie płyty poślizgowe: prostokątna i owalna (w kształcie wycinka pierścienia). Pobocza toru zapewniają bezpieczeństwo dzięki specjalnym „tarkom” i pułapkom żwirowym [1]. Z toru mogą korzystać samochody, motocykle oraz gokarty. Cechą szczególną toru jest jego zróżnicowanie wysokościowe, które waha się między 196 m a 202,5 m n.p.m.
Funkcje Toru-Łódź
Tor-Łódź jest obiektem o wielu twarzach i specjalnościach. Ma on charakter obiektu m.in sportowo-rekreacyjnego, gdyż na jego terenie organizowane są różnego rodzaju imprezy sportowe i zawody. Poza tym na torze odbywają się również jazdy testowe i badania naukowe, zatem jest to także obiekt badawczo-pomiarowy. A ze względu na organizację na jego terenie szkoleń z zakresu doskonalenia umiejętności jazdy jest to także obiekt szkoleniowy – Regulamin ODTJ Tor-ŁódźSzkolenia, track day, supercars, czyli oferta własna ODTJ Tor – Łódź
Jak przeczytałaś/przeczytałeś wyżej Tor-Łódź pełni wiele funkcji. Nie jest to zatem tylko kawałek ziemi wylany asfaltem, który można wynająć i pojeździć w kółko, ale dużo, dużo więcej.
1. W ramach oferty Toru wyścigowego Łódź można skorzystać z różnego rodzaju szkoleń. Są to szkolenia z bezpiecznej jazdy poprawiające technikę prowadzenia pojazdu (Safe driver), szkolenia sportowe z rajdowym mistrzem Polski Miko Marczykiem (Sport Experience) oraz szkolenie powiększające umiejętności wychodzenia z poślizgów, prowadzone przy pomocy specjalnego urządzenia do destabilizacji toru jazdy (Skid car). Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy Tor-Łódź prowadzi również szkolenia udoskonalające technikę jazdy motocyklem (szkolenia motocyklowe).
2. Jeżeli chcesz sprawdzić możliwości swojego samochodu, a także zweryfikować swoje umiejętności za kółkiem, idealnym rozwiązaniem dla Ciebie będzie Track day. Są to treningi samochodowe, które polegają na jeździe swoim samochodem po Torze-Łódź. Podczas jazdy masz mierzony czas nowoczesnym systemem pomiaru czasu Tag Heuer. Dzięki temu możesz monitorować swoje postępy, a także porównywać swoje wyniki z innymi kierowcami. Track day jest przewidziany w wersji samochodowej oraz motocyklowej. Są również do wyboru dwie opcje czasu trwania treningu – 2 lub 4 godziny. Jeśli nie masz samochodu, z treningu Track day możesz również skorzystać samochodem wypożyczonym z ODTJ Tor-Łódź.
3. Tor-Łódź posiada w swojej ofercie również możliwość wykupienia vouchera na jazdę supersamochodami. Oferta jest bardzo bogata. Znajdziesz tutaj takie samochody jak chociażby Lamborghini Huracan, Ferrari 458 Italia czy Nissan GT-R.[2]
Moja opinia o ODTJ Tor-Łódź
Na Torze-Łódź uczestniczyłam w imprezie motoryzacyjnej organizowanej przez zewnętrzną firmę Devil-Cars. Rejestracja odbywała się w nowoczesnym budynku należącym do Toru-Łódź, w którym mieści się kawiarnia i sala multimedialna.
Po torze jechałam Mitsubishi Lancerem EVO X i jechało mi się bardzo gładko. Trasa, którą miałam wyznaczoną miała długość 1,05 kilometra. Zaznaczyłam ją na grafice toru poniższej. Było na niej 6 zakrętów w lewo i 2 w prawo. Rzeczywiście można zauważyć różnicę poziomów w poszczególnych częściach trasy.
Całą moją przygodę z zamawianiem takiego przejazdu i samym przejazdem opisałam Wam w osobnym poście – tutaj.
Dojazd do ODTJ Tor-Łódź jest faktycznie wygodny, obok budynku jest przygotowany parking dla uczestników i gości. Widać, że zarówno budynek jak i cały tor są całkiem nowe i niezniszczone. Obiekt oceniam bardzo dobrze.
Grafika przedstawiająca pętlę Toru-Łódź, z zaznaczoną trasą, z której korzystałam.

podczas tworzenia tego wpisu korzystałam z informacji podanych na stronie ODTJ Tor-Łódź
Ciekawa jestem czy ktoś z Was skorzystał z ich oferty własnej. Jeśli tak, pochwalcie się w komentarzu czy Wam się podobało.
0 komentarzy