}
Czas czytania: 4 minut(y)

Tankowanie paliwa – zatankuj samochód bez stresu

paź 12, 2019 | Porady | 0 komentarzy

Prezent - jazda po torze - Devil-Cars

Tankowanie paliwa – można pomyśleć, że to banał. Podjeżdżasz na stację benzynową, tankujesz, odjeżdżasz. Wróć: podjeżdżasz, tankujesz, płacisz i odjeżdżasz. Dziękuję, koniec. Do prawdy? No to zobaczmy. Wjeżdżasz na stację. Widzisz przed sobą np. cztery dystrybutory, nad każdym kilka kolorowych plakietek, ludzie podjeżdżają do dystrybutora paliwa z prawej lub z lewej strony, a w ogóle to przy jednym dystrybutorze stoi tir, a jeszcze ktoś podejrzanie tankuje z boku stacji. Co teraz? To może zacznijmy jednak od początku.

Wiem, że dla wielu z Was ten post zawiera same oczywistości, ale przygotowałam go w szczególności z myślą o początkujących kierowcach, którzy być może nie są fanami motoryzacji, ale chcą bezproblemowo korzystać z samochodu i nie martwić się np. o tankowanie paliwa. 

Rodzaj paliwa – pole P3 w dowodzie rejestracyjnym

Po pierwsze i najważniejsze, zanim wjedziesz na stację, musisz wiedzieć na jakim paliwie jeździ twój pojazd. Benzyna, olej a może gaz? Jest to bardzo ważne, ponieważ tankowanie złego paliwa ma bardzo niekorzystne skutki dla silnika samochodu. Jeśli masz słynnego Passata TDi, to od razu wiesz, że to diesel. Jeśli jednak masz inny samochód,  to najlepiej sprawdzić tę informację w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, w polu oznaczonym P3.

Pole P.3 w dowodzie rejestracyjnym

Oznaczenie skrótów stosowanych w polu P.3 dowodu rejestracyjnego:

P – benzyna / petrol
D – olej napędowy / diesel
M – mieszanka (paliwo-olej) / mix (fuel-oil)
LPG – gaz płynny (propan-butan) / liquefied petroleum gas (propane-butane)
CNG – gaz ziemny sprężony (metan) /compressed natural gas (methane)
LNG – gaz ziemny skroplony (metan) / liquefied natural gas (methane)
H – wodór / hydrogen
BD – biodiesel
E85 – etanol / ethanol
EE – energia elektryczna / electrical energy
999 – inne / other

źródło: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych (Dz. U. 2017, Poz. 2355)

Więcej o polach z dowodu rejestracyjnego możecie przeczytać także w innym moim wpisie. Skupiłam się w nim na polach od A do E.

Oznaczenia dystrybutorów paliwa

Gdy już wiesz „na czym” jeździsz, spójrz na oznaczenia na słupkach przy dystrybutorach paliwa.
W Polsce najczęściej występującymi paliwami są:
– benzyna (P właściwie oznaczana na stacjach jako Pb),
– olej napędowy (diesel – potocznie „ropa”) oraz
– gaz (LPG, rzadziej CNG).
Warto zauważyć, że na wielu stacjach olej napędowy oznaczany jest jako ON (można również spotkać ON TIR – jest to dystrybutor przeznaczony dla ciągników siodłowych (TIRów).
W przypadku gazu, dystrybutor do tankowania może znajdować się razem z pozostałymi paliwami lub też zupełnie osobno, często na uboczu stacji.

P.S. Zastanawiasz się dlaczego na stacjach zamiast P jest Pb 95 i Pb 98? Są to oznaczenia benzyny bezołowiowej o liczbie oktanów 95 lub 98. Tankowanie paliwa mającego większą liczbę oktanów powinno być lepsze dla silnika, ale jest też droższe.

Na podstawie unijnej Dyrektywy DAFI (2014/94/UE z dnia 22 października 2014 r.) Polska została zobligowana do umieszczania nowych oznaczeń paliw. Dlatego też, poza, do tej pory stosowanymi oznaczeniami, możecie na stacjach spotkać nowe etykiety:

źródło: Główny Urząd Miar [dane na dzień 09.10. 2019 r.]
https://www.gum.gov.pl/pl/aktualnosci/komunikaty/2570,Nowe-oznaczenia-paliw.html

W jaki sposób są one umieszczone na dystrybutorach, zobrazowałam Wam na zdjęciu poniżej. Zdjęcie zrobiłam podczas tegorocznych wakacji.

Wlew paliwa

Dobrze, wyeliminowałaś/ wyeliminowałeś już dystrybutory, przy których nie ma interesującego Cię paliwa. Teraz pytanie czy podjechać z prawej czy z lewej strony? Musisz wiedzieć, z której strony auto ma wlew paliwa. Możesz zaryzykować wjazd od złej strony, ale nie masz gwarancji, że długość węża od dystrybutora wystarczy, aby dosięgnąć do wlewu.
Lepiej sprawdzić to wcześniej, żeby nie biegać wkoło auta. W niektórych pojazdach można zobaczyć, gdzie jest wlew paliwa na desce rozdzielczej. Przy ikonce dystrybutora zaznaczona jest strzałka z odpowiedniej strony. W starszych modelach polecam to po prostu zapamiętać.

Tankowanie

  1. Jeśli jesteś sobą niepełnosprawną, wystarczy, że dwa razy zatrąbisz klaksonem. Osoba z obsługi podejdzie i Cię obsłuży.
  2. Wersja dla leniwych – jeśli nie jesteś pewny, jak zatankować czy też boisz się, że się pobrudzisz, również możesz poprosić osobę z obsługi o zatankowanie samochodu😊

Wersja standardowa tankowania – podjeżdżasz pod dystrybutor, otwierasz wlew paliwa i podnosisz odpowiedni pistolet. Zanim zaczniesz tankować upewnij się, że liczydło na dystrybutorze wskazuje zera. Jeśli tak jest, możesz włożyć pistolet do wlewu paliwa i zacząć tankować.

  1. Tankować możesz trzymając rękę na spuście pistoletu i dozując ilość benzyny, która Ci odpowiada albo możesz zablokować pistolet (zawleczką przy spuście), aby tankowanie obyło się automatycznie, do pełnego baku.
  2. Tankując masz tak naprawdę trzy opcje, w zależności od Twojej wygody:

– możesz zatankować cały bak, czyli tzw. „do pełna”,

– jeśli masz odliczoną ilość pieniędzy, możesz zatankować za wybraną kwotę,

– lub też możesz zatankować wybraną ilość litrów paliwa, co jest szczególnie przydatne czy obliczaniu spalania pojazdu (jak obliczyć przeciętne spalanie samochodu, możesz przeczytać w tym wpisie – wpis już wkrótce).

  1. Gdy ukończysz tankowanie odwieś pistolet i zamknij wlew paliwa.
  2. Spójrz na numer dystrybutora i zapamiętaj go.
  3. Podaj zapamiętany numer dystrybutora przy kasie, gdy pójdziesz zapłacić za tankowanie.

Gratuluję, Twoje pierwsze tankowanie za Tobą😊

Na marginesie:
Pamiętaj! Nigdy nie pal niczego na stacji. To nie jest wymysł kogoś, kto nie lubi palaczy. To dbanie o bezpieczeństwo Twoje i innych. Na stacji unoszą się opary paliw, czujesz zapewne ich zapach, gdy tankujesz. Nawet drobna iskra może doprowadzić do ich wybuchu!

Napiszcie w komentarzach jak wspominacie pierwszą wizytę na stacji benzynowej. Czy obyło się bez wpadek?
Jeśli dotarliście do tego momentu wpisu, to znaczy, że nie zanudziłam Was tak długim wpisem:)

 Trzymajcie się, miłego dniasmile

Najnowsze wpisy

Podobne posty

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Szybki kontakt

14 + 1 =

Pin It on Pinterest

Share This