}
Czas czytania: 3 minut(y)

Prosty sposób jak obliczyć średnie spalanie paliwa w samochodzie

paź 25, 2019 | Porady | 0 komentarzy

Prezent - jazda po torze - Devil-Cars

Samochody stosunkowo młode, bogate w elektronikę mają wbudowane wiele przydatnych funkcji, dzięki którym, za pomocą jednego kliknięcia można sprawdzić, np. średnie spalanie samochodu.

Duża liczba Polek i Polaków nadal jeździ jednak nieco starszymi autami, w których z elektroniki można wyliczyć co najwyżej elektryczne szyby. Jak więc taka osoba ma dowiedzieć się jakie jest przeciętne spalanie jej samochodu? Może oczywiście sprawdzić wartości, które podaje producent samochodu. Ale jakie jest rzeczywiste spalanie, można także obliczyć samemu.

Kiedy taka wiedza jest przydatna? Zastanówmy się. Czy zdarza się Wam tankować w swojej okolicy zawsze na jednej stacji, bo uważacie, że jej marka świadczy o tym, że Wasz samochód przejedzie na tym „lepszym” paliwie na pewno więcej niż jakbyście zatankowali u konkurencji? (Oczywiście nie wszyscy tak robią i myślą, ale mnie się tak zdarzyło). Otóż zamiast „gdybać” można to nasze przypuszczenie sprawdzić. W jaki sposób? Na przykład raz obliczyć spalanie przy tankowaniu na jednej stacji, a raz na innej. W ten sposób można obiektywnie wybrać tę lepszą stację.

Chciałabym Wam w tym poście opowiedzieć, jak ja szacuję przeciętne (średnie) spalanie auta, na przykładzie mojej „Wyścigówki”.
Na początek uprzedzam, że potrzeba na to trochę czasu, a dokładnie tyle, ile zajmuje czas jazdy między jednym tankowaniem samochodu a kolejnym.
To co, zaczynamy!😊

Cykl szacowania średniego spalania samochodu

1. Najpierw wyznaczam sobie, nazwijmy to „punkt 0”. Jest to dla mnie moment zapalenia się kontrolki poziomu paliwa. W tym momencie jadę na stację benzynową.

2. Następnie tankuję ściśle określoną ilość benzyny (dzięki temu, że wyznaczam sobie stałą wartość, którą chcę tankować, mogę później sprawdzać jak zmienia się moje średnie spalanie pomiędzy kolejnymi tankowaniami). Ja nalewam 30 litrów paliwa. Mogłabym zdecydować się np. na mniej (wtedy szybciej uzyskałabym wyniki szacowania), ale musiałabym także częściej tankować.

3. Gdy auto jest zatankowane, zeruję licznik. I jeżdżę, aż do kolejnego zaświecenia się kontrolki poziomu paliwa.

4. W momencie zaświecenia się kontrolki paliwa czytam liczbę przejechanych kilometrów z wyzerowanego na początku licznika, teraz np. na 30 litrach przejechałam ok. 414 km (spójrzcie na zdjęcie poniżej).

5. To jest cały cykl jednego szacowania, który można powtarzać, aby porównywać wyniki.

średnie spalanie- liczba przejechanych kilometrów

Obliczanie przeciętnego spalania samochodu

Teraz pokażę Wam, jak wyglądają moje wyliczenia. Do tego celu posłużą mi proporcje.

Założenia, które przyjęłam:
Obliczane przeze mnie spalanie jest wartością średnią (przeciętną), ponieważ z jednej strony nie jestem w stanie stwierdzić z pełną dokładnością ile przejechałam km na jednym tankowaniu, ponadto nie uwzględniam w obliczeniach wpływu na spalanie takich czynników jak np. czas stania w korkach, wysokość obrotów podczas zmiany biegów, jazda po mieście a jazda w trasie itd.

Dlatego też, stwierdzam, że:
W ciągu ok. 414 km „wyjeździłam” ok. 30 litrów paliwa.

Pytanie brzmi:
Ile paliwa „wyjeździłam” przeciętnie w ciągu każdych 100 km?
Spójrzcie na poniższe proporcje i obliczenia:

jak obliczyć średnie spalanie

Oznacza to, że średnie spalanie mojego samochodu wyniosło ok. 7,25 litra na 100 km.

Czy Wy także szacujecie sobie spalanie paliwa?
Dajcie znać w komentarzach, czy moje obliczenia były dla Was zrozumiałe.

Pozdrawiam i zapraszam do czytania innych Porad.wink

Najnowsze wpisy

Podobne posty

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Szybki kontakt

15 + 1 =

Pin It on Pinterest

Share This