}
Czas czytania: 2 minut(y)

Karta ratownicza w pojeździe – zwiększ swoje szanse na przeżycie w razie wypadku

sty 5, 2020 | Interesujące | 0 komentarzy

Prezent - jazda po torze - Devil-Cars

Chciałabym Wam opowiedzieć dziś o bardzo ciekawej akcji, na którą natknęłam się przypadkiem na stronie internetowej jednej z komend straży pożarnej, a co muszę dodać, akcja trwa już od kilku lat. Powiedzcie, czy wiecie co to jest karta ratownicza w pojeździe? Jeśli nie, to w takim razie posłuchajcie o pomyśle umieszczania w pojazdach kart ratowniczych.

Akcja ta jest kierowana do wszystkich posiadaczy samochodów. Polega ona na umieszczaniu w pojazdach kart ratowniczych, na których jest rozrysowany schemat budowy pojazdu. Na schemacie, który posiadam zaznaczono takie elementy budowy auta jak:

  1. wzmocnienie nadwozia,
  2. amortyzatory gazowe,
  3. akumulator,
  4. napinacze pasów bezpieczeństwa,
  5. poduszki powietrzne,
  6. moduł sterujący,
  7. generatory gazowe,
  8. zbiornik paliwa
  9. pałąk przeciwkapotażowy.

Dlaczego warto?

W momencie wypadku, gdy straż pożarna musi pociąć samochód, może w takiej sytuacji wyciągnąć tą kartę, sprawdzić gdzie są najważniejsze elementy konstrukcyjne samochodu, by w jak najszybszy sposób podjąć akcję ratunkową.

Według promotorów akcji, karta ratownicza w pojeździe pozwala skrócić czas akcji ratowniczej o 30%![1] Służby ratunkowe nie muszą tracić cennych minut na próby przecięcia pojazdu w nieodpowiednim miejscu.

Gdzie umieścić kartę ratowniczą?

Kartę z ze schematem budowy samochodu umieszcza się zawsze za osłonką przeciwsłoneczną od strony kierowcy

karta ratownicza w pojeździe - schemat na osłonce przeciwsłonecznej

Aby ratownicy wiedzieli, że karta ratownicza jest w pojeździe, w prawym dolnym rogu szyby przedniej, od strony kierowcy nakleja się żółtą naklejkę z informacją, że w aucie znajduje się taki schemat.

karta ratownicza w pojeździe - naklejka informacyjna
naklejka na szybie - karta ratownicza w pojeździe

Przykłady kart ratowniczych można znaleźć na stronie akcji: kartyratownicze.pl lub na stronach marek samochodowych (np. Opel), skąd ja wydrukowałam swoją kartę ratowniczą do Corsy C. Natomiast, aby uzyskać naklejkę na szybę wystarczy poprosić o nią w ASO, które są partnerami akcji.

Mimo, że akcja jest już niestety trochę zapomniana, to uważam, że warto ją nadal propagować dla własnego bezpieczeństwa.

moje źródło wiedzy:
[1] https://kartyratownicze.pl/

Bardzo podoba mi się pomysł tej akcji. Nie wiem na ile rzeczywiście służby ratunkowe mają czas i możliwość wydobycia z samochodu karty ratowniczej zanim go potną, ale co szkodzi umieścić kartkę wielkości A4 za osłonką? Wcale nie szkodzi, a powiem więcej: może wręcz uratować życie.

Zapraszam Was do czytania także innych wpisów z kategorii Interesujące.

Szerokości:)

Najnowsze wpisy

Podobne posty

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Szybki kontakt

4 + 5 =

Pin It on Pinterest

Share This