}
Czas czytania: 4 minut(y)

Transmiter FM, czyli jak moja Corsa C stała się bardziej multimedialna

mar 3, 2020 | Porady, Wyróżnione | 4 Komentarze

Prezent - jazda po torze - Devil-Cars

  Witajcie moi drodzy. W dzisiejszym wpisie chciałabym Wam opowiedzieć o gadżecie, który bardzo przydaje mi się w samochodzie, czyli transmiterze FM.

Być może nie każdy wie, ale Opel Corsa C z 2003 roku ma na wyposażeniu wbudowane radio CD, które nie odtwarza plików mp3. Cóż, technika od 2003 r. poszła do przodu i słuchanie w kółko płyty CD z około 20 piosenkami jest już niewystarczające, no chyba że ma się cały schowek dyskografii. Dlatego też chciałam opowiedzieć Wam o sprzęcie, który odmienił mój czas spędzany w samochodzie.

 Transmiter FM– co to jest?

Gadżetem, który dostałam był transmiter FM. Transmiter samochodowy jest małym urządzeniem, które przypomina… hmm, w zasadzie niczego mi nie przypomina, no może starej generacji pendrive’a😊. W każdym razie jest urządzeniem, które wpina się do gniazda zapalniczki samochodowej. Ma on bardzo prostą obsługę i raptem trzy przyciski. Dzięki działaniu transmitera mogę słuchać muzyki z telefonu lub pendrive’a, mogę też ładować telefon oraz korzystać z transmitera jak z zestawu głośnomówiącego. Sporo możliwości jak na takie małe „coś”.

 Podłączenie transmitera

Transmiter podłączam do gniazda zapalniczki samochodowej. Sprzęt działa tylko przy zapalonym silniku. UWAGA: Zgodnie z zaleceniami producenta transmiter powinno się wpinać do gniazda dopiero po odpaleniu silnika, aby zapobiec przepaleniu bezpiecznika.

Sposób działania transmitera

Działanie transmitera jest bardzo proste. Należy go tylko zsynchronizować z radiem, czyli, krótko mówiąc, ustawić na obu urządzeniach taki sam zakres fal radiowych. Producent radzi, aby wybrana częstotliwość nie była wcześniej użytkowana (tzn. nie odbiera na niej żadna stacja radiowa). Dzięki temu zmniejszy się liczbę zakłóceń. Czyli, jeśli chcecie ustawić dźwięk z transmitera na częstotliwości Waszej ulubionej stacji radiowej – nie polecam. Na moim transmiterze ustawiłam zakres 92,8.

Transmiter FM wpięty w gniazdo zapalniczki samochodowej z ustawioną częstotliwością
wyświetlacz samochodowy z ustawioną częstotliwością taką jak w transmiterze FM

 Transmiter jako zastaw głośnomówiący

Połączenie z telefonem nawiązane jest dzięki łączności Bluetooth. W telefonie (smartfonie) z listy widocznych urządzeń należy wybrać transmiter. Jest on oznaczony numerem modelu, w moim przypadku: C30s.
Zestawu głośnomówiącego można używać na dwa sposoby:
– Po pierwsze, ustawiając w telefonie w trakcie połączenia dźwięk Bluetooth. Wtedy słyszę swojego rozmówcę w głośnikach samochodowych, natomiast mówię do telefonu umocowanego do kokpitu. Dźwięk jest wtedy dużo cichszy i muszę zwiększać głośność radia. Mój rozmówca także twierdzi, że kiepsko mnie słychać.
– Dlatego korzystam z drugiego sposobu. Ustawiam po prostu głośnik w telefonie. Głos rozmówcy jest wtedy słyszalny z telefonu a nie z głośników samochodu. Wychodzi więc na to samo, jakbym wcale nie parowała telefonu z transmiterem.

Komunikaty wydawane przez transmiter FM

Transmiter ma wbudowanego lektora, a właściwie lektorkę, która informuje po angielsku o podłączeniu transmitera. W momencie, gdy ktoś do mnie dzwoni recytuje również numer telefonu dzwoniącego. Muzyka zostaje wtedy wyciszona. Komunikat głosowy pojawia się również przy spadku mocy. Komunikaty są słyszalne tylko wtedy, gdy w radio ustawiona jest częstotliwość transmitera. Po wybraniu innego zakresu (zmiany na jakąś stację radiową) komunikaty przestają być słyszalne.

Budowa i obsługa transmitera

Transmiter ma dwa gniazda USB. W prawe wpina się nośnik z muzyką (np. pendrive), natomiast do lewego można wpiąć ładowarkę. W innej konfiguracji mogą one nie zadziałać. W instrukcji możecie znaleźć informację, że poprzez prawe gniazdo nie da się ładować np. iPhone’ów i iPad’ów. Muzyka z wpiętego głośnika włącza się automatycznie.
Jak pisałam na początku, transmiter ma bardzo prostą budowę. Zawiera tylko trzy przyciski. Jeden z przodu i dwa z góry, tam gdzie wejścia USB.

Przedni przycisk ma wiele funkcji. Można nim:

– Odebrać i zakończyć rozmowę telefoniczną (1x klik),
– Zadzwonić na ostatnio wybrany numer (2x klik),
– Włączyć lub wstrzymać odtwarzanie muzyki (1x klik),
– Ustawić częstotliwość (1x klik z przytrzymaniem).

przedni przycisk transmitera FM

Górne przyciski mają narysowane strzałki. Ich funkcje to:
– Podgłaśnianie lub ściszanie muzyki (1x klik z przytrzymaniem),
– Zmiana częstotliwości (najpierw 1x klik z przytrzymaniem przedniego przycisku i dopiero przytrzymać wybrany górny przycisk),
– Zmiana na poprzednią lub kolejną piosenkę (1x klik)

 Przydatność

Muszę Wam powiedzieć, że korzystanie z transmitera to dla mnie bardzo fajne rozwiązanie. Przydaje mi się on głównie do puszczania muzyki. Korzystam z niego w szczególności po wyjściu z pracy, kiedy na każdej stacji radiowej są wiadomości, a człowiek chciałby się trochę zrelaksować przy muzyce. Nie jest to jednak rozwiązanie bez wad. Opcja zestawu głośnomówiącego pozostawia wiele do życzenia. Kolejna moja uwaga, to jakość dźwięku. Nie wiem czy wszystkie transmitery tak mają czy po prostu mój nie jest najwyższych lotów (a może to wina gniazda zapalniczki?) ale dźwięk niestety nie jest do końca czysty. W głośnikach słychać szumy. Testowałam różne zakresy fal radiowych, łącznie z tymi dużych stacji, ale dźwięk nie jest tak dobry jak z radia czy płyty z muzyką. Mimo to, oceniam go bardzo pozytywnie, bo uratował mnie przed słuchaniem w kółko jednej płyty z 20 piosenkamiwink.

Informacje o Transmiterze FM C30S możecie znaleźć również na stronie producenta.

Jak Wam się podoba taki gażdżet? Z jakich gażdżetów korzystacie w swoich samochodach?

Szerokości:)
P.S. Zajrzyjcie także do innych moich wpisów z kategorii porady.

Najnowsze wpisy

Podobne posty

4 komentarze

 1. Jan

  Dzień dobry, właśnie szukałem opinii na temat tego transmitera. Jak spisuje się urządzenie, z perspektywy kilku miesięcy?
  Czy transmiter posiada funkcję RDS (czy pokazuje nazwę odtwarzanego utworu na wyświetlaczu fabrycznego radia, czy tylko częstotliwość fal radiowych)? Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Marta

   Witam Cię serdecznie Janie,
   transmitera używam nadal, głównie do słuchania muzyki. Odpukać, nadal działa:) Chociaż, jak pisałam w podsumowaniu, dźwięk pozostawia wiele do życzenia, nie jest to jakość jak z płyty. Ale jak to mówią lepszy rydz niż nic.
   Nie znalazłam w ulotce informacji o RDS, ale sprawdziłam w działaniu. Na wyświetlaczu samochodowym nie zmienia się nic, cały czas jest pokazany zakres fal, natomiast na wyświetlaczu transmitera, w momencie przerzucania piosenek wyświetla się ich numer, a w trakcie telefonowania skrót „CAL”.
   Dziękuję za komentarz, pozdrawiam Cię i życzę udanego wyboru sprzętu:)

   Odpowiedz
   • Jan

    Dziękuję bardzo za odpowiedź i pozdrawiam.

    Odpowiedz
 2. Tomasz Michałowski

  Słowa mają ogromną moc, Ja bardzo w to wierzę. Mogą inspirować, dawać motywację lub pocieszenie, a gdy go potrzeba. Czasem w jednym zdaniu jak zaklęta jest mądrość, której szukamy w życiu przez bardzo długi czas. zapraszam do siebie 🙂

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Szybki kontakt

3 + 1 =

Pin It on Pinterest

Share This