}
Czas czytania: 5 minut(y)

Nie musisz być artystą, żeby narysować grafikę na podstawie zdjęcia w CorelDraw!

mar 28, 2020 | Grafiki | 0 komentarzy

Prezent - jazda po torze - Devil-Cars

Od pewnego czasu zaczęłam się interesować grafiką komputerową. Co prawda, nadal raczkuję w tym temacie, ale chciałam się dziś z Wami podzielić tym, czego się nauczyłam, czyli tworzeniem grafiki na podstawie zdjęcia.
Tym wpisem chciałabym także udowodnić, że nie trzeba być artystą, aby tworzyć fajną, podstawową grafikę w programie CorelDraw. Nie będzie to co prawda arcydzieło sztuki, ale jako schemat na bloga będzie idealne.

Zdjęcie – inspiracja

Pokażę Wam dzisiaj jak zrobić grafikę komputerową na podstawie zdjęcia Opla Corsy C przy użyciu programy CorelDraw (wersja x6). Domyślam się, że istnieją apki, które za jednym kliknięciem przekształcają zdjęcie w obrazek, jednak pokażę Wam dziś jak zrobić grafikę wektorową, a więc taką, którą będziecie mogli dowolnie skalować, zmieniać jej kolor i tło. Poniżej pokazałam Wam jaką grafikę uzyskałam na podstawie zdjęcia:

Grafika na podstawie zdjęcia - Corsa C

 Początek pracy w CorelDraw

Po uruchomieniu programu wyświetla nam się okno ze wstępnymi ustawieniami dokumentu. Tutaj możecie nazwać swoją grafikę, określić wymiary płótna, czy zdecydować o trybie koloru:

– RGB, jeśli chcecie używać grafiki tylko elektronicznie,

– CMYK, jeśli grafika ma posłużyć do wydruku.

oraz rozdzielczości:

– od 72 do 300 dpi – tutaj również wszystko zależy od tego, czy grafika będzie wykorzystana tylko w Internecie (w tym przypadku wystarczy 72 dpi), czy też do druku (tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana, więc, jeśli jesteście zainteresowani tym tematem odsyłam Was do osoby znającej się lepiej na poligrafii – Jak dobrać odpowiednie DPI?

Jak wstawić zdjęcie do CorelDraw?

Dobrze. Mamy już przed sobą piałe płótno. Teraz dodamy zdjęcie, na którym będziemy tworzyć grafikę. W CorelDraw można to zrobić na 4 sposoby:

1. Można otworzyć w osobnym oknie plik ze zdjęciem i przeciągnąć je na obszar roboczy Corela.

2. Korzystając z opcji<importuj> w zakładce <plik>.

3. Klikając prawym przyciskiem myszy na obszarze roboczym i wybierając opcję <importuj>.

4. Używając skrótu klawiszowego ctrl+I.

 Krzywe Béziera w CorelDraw

Podstawowym narzędziem, którego używam do rysowania w CorelDraw są krzywe Béziera. Na początku korzystanie z nich może się wydawać niewygodne, jednak, wraz z nabraniem wprawy zobaczycie, że pracuje się na nich szybciej, niż tworząc obraz ze zwykłych krzywych.

Najważniejsze, to wyczuć, jak wyginać te krzywe, później jest z górki. Narzędzie rysowania krzywych Béziera znajduje się u mnie pod funkcją lupki (powiększenia) w kolumnie z podstawowymi narzędziami.

Aby narysować krzywą należy kliknąć w punkcie, w którym ma się ona zacząć, następnie kliknąć i przytrzymać w miejscu, gdzie ma być węzeł lub koniec krzywej i przesunąć myszkę (cały czas trzymając kliknięty lewy przycisk myszy), aby wygiąć krzywą. (Jeśli coś Wam nie do końca wyjdzie, nie martwcie się, wygięcie można potem skorygować).

To, co mi się podoba w CorelDraw, to fakt, że do uzyskania ostatecznego efektu można dojść na wiele sposobów. Ja do odrysowywania kształtów najbardziej lubię krzywe Béziera. Ale jeśli Wy się z nimi nie zaprzyjaźnicie, to możecie skorzystać z innego narządzia, np. łamanej, linii z dwóch punktów czy rysunku odręcznego. Następnie modyfikując ich kształ powinniście ostatecznie otrzymać podobną lub nawet taką samą grafikę.

gdzie znaleźć krzywe Beziera w Corelu

Grafikę w CorelDraw staram się rysować w miarę grubym piórem konturu, np. 2 pkt. Po przekształceniu w obiekt linie przestają mieć swoje dotychczasowe właściwości, dlatego łatwiej tylko gdzieniegdzie zawęzić linie niż wszystkie pogrubiać, gdy zmieni nam się koncepcja. Ustawiając grubość linii, możecie sobie zmienić też ich wygląd, jakie mają być zakończenia i narożniki.

Opcje ustawień pióra konturu w CorelDraw

Stosowanie krzywych Béziera

Na żółto narysowałam krzywą z dwoma węzłami wewnętrznymi. Krzywa nie jest dopasowana do kształtu lampy, ponieważ wektory kierunkowe dostosowują swój kształt do poprzedniego ruchu, dlatego trzeba je później dopasować. Jak widać, moje się zbytnio wygięły. Wektory kierunkowe to najprościej mówiąc strzałki, które pokazują się po kliknięciu na węzeł. Poprawiając ich długość i kąt zmieniłam kształt krzywej. Aby to zrobić wybrałam narzędzie <kształt> (można użyć skrótu klawiszowego F10), a następnie kliknęłam myszką na grot strzałki i przesuwałam ją, śledząc, jak zmienia się kształt krzywej.

Rodzaje węzłów

Ponieważ w tym momencie w moich ustawieniach wektory działały tak, że gdy z jednej strony węzła przesuwałam strzałkę w dół, z drugiej szła ona do góry. Musiałam zatem zmienić ustawienia węzłów, na węzeł ostry, który pozwoli mi na stworzenie kąta ostrego przy węźle (spójrzcie na zdjęcie). Gdy węzły krzywej są aktywne, opcje edycji węzłów również będą aktywne. U mnie znajdują się one w górnym pasku narzędziowym – spójrzcie na drugie zdjęcie. Można je również znaleźć pod prawym przyciskiem myszy. Z opcji można wybrać węzeł ostry, gładki, który wygładza zaokrąglenie krzywej lub symetryczny, który nadaje ten sam kształt krzywej po obu stronach.

niedopasowana krzywa - edycja wierzchołków - funkcja w CorelDraw
niedopasowana krzywa - edycja wierzchołków i nachylenia krzywej

 W ten sposób odrysowuję kształt całego samochodu. Polecam, abyście odrysowywali kształty raczej na średnim poziomie szczegółowości. Według mnie, rysując grafikę w CorelDraw w ten sposób, otrzymuję bardziej czytelny obraz, niż gdy grafika jest tak „naćkana” elementami. Ale to jest oczywiście moja subiektywna opinia. Tak naprawdę wszystko zależy od waszej kreatywności:)

kanciasta grafika, przed dopracowaniem szczegółów

Przekształcenie obrazu

Stworzona przeze mnie grafika przypomina już samochód, ale nadal nie jest idealna. Według mnie jest zbyt kanciasta. Muszę ją jeszcze dopracować.
Aby ją wygładzić najpierw zaznaczam wszystkie krzywe, żeby żadnej nie pominąć i łączę je w całość za pomocą opcji <Połącz> . Opcję tą znajdziecie:

1. pod prawym klawiszem myszki,

2. w pasku narzędziowym,

3. Pod skrótem klawiszowym ctr+L.

Następnie w opcji programu <Rozmieść> wybieram <przekształć kontur w obiekt>. 

Opcja przekształcenia krzywej w obiekt w CorelDraw

Teraz każda narysowana przeze mnie linia stała się obiektem, który ma edytowalny obrys (aby było to lepiej widać zmieniłam kolor linii na żółty). Każdy punkt na linii, każdy wektor i węzeł możemy teraz edytować.

połączenie krzywych i przekształcenie w obiekt w Corelu

Polecam w tym momencie usunąć cześć węzłów, które nie są już potrzebne. Pozwoli to na wygładzenie linii. Spójrzcie na obrys lampy. Początkowo załamywał się na węźle (rysunek powyżej), przez co tworzył się nieładny kant. Usuwając węzeł i przesuwając linię do góry uzyskałam gładkie zakrzywienie (rysunek poniżej). Spójrzcie także na łuki na masce. Najpierw nie wyglądały one zbyt atrakcyjnie, jednak po usunięciu kilku węzłów i wysmukleniu nabrały charakteru.

dopracowanie kształtu lampy poprzez redukcję węzłów
dopracowanie grafiki poprzez redukcję węzłów

Efekt końcowy

Aby uzyskać ciekawy efekt polecam Wam prześledzić całą bryłę samochodu i pobawić się z grubością linii.

Poniżej możecie sobie porównać jak wygląda ostateczna grafika i jej wersja surowa.

grafika przed i po dopracowaniu kształtu - CorelDraw

Na koniec także mała wariacja na temat grafiki komputerowej, łącząca zdjęcie z graficznym zarysem samochodu.
Jak będziecie chcieli pokażę Wam jak robić takie efekty przy pomocy narzędzia przezroczystość i warstw.

grafika Opel Corsa C w CorelDraw

Uff, zrobienie tego wpisu nie było łatwe. Opisanie działania, tak, żeby ktoś zrozumiał o co mi chodzi wcale nie jest proste. Mam nadzieję jednak, że w miarę podołałam i komuś się te moje porady przydadzą.

Nie jest to moja pierwsza grafika samochodowa. Najpierw zaczęłam od Peugeota Partnera I, gdy przygotowywałam nadruk na koszulkę na prezent. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że można przekształcać obrazy, więc grafika jest trochę kanciata. Zobaczcie sami we wpisie o koszulkowym prezencie.

Jak podobał się Wam ten wpis? Napiszcie w komentarzach czy był dla Was zrozumiały. Chcielibyście, abym napisała więcej postów z obsługi CorelDraw? Dajcie znać poniżej. A może ktoś pochwali się swoim dziełem i mnie też czegoś nauczy?

Pozdrawiam:)

Najnowsze wpisy

Podobne posty

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Szybki kontakt

9 + 3 =

Pin It on Pinterest

Share This