}
Czas czytania: 5 minut(y)

Wzrost liczby nowych samochodów osobowych w Polsce – infografika

kw. 14, 2020 | Grafiki | 0 komentarzy

Prezent - jazda po torze - Devil-Cars

Dziś mam dla Was wpis statystyczny, pozostający jednak nadal w temacie samochodów. Niektórzy z Was są pewnie trochę zdziwieni, ale ponieważ ciągnie mnie do cyferek i wykresów, pomyślałam, że mogę podzielić się z Wam także wiedzą w tym temacie. Dziś zatem na moim falbanku pojawiła się infografika.

Trochę teorii

Infografika, którą dla Was przygotowałam dotyczy samochodów osobowych w Polsce w 2018 r. Chciałabym od razu uprzedzić pytanie, dlaczego użyłam takich „starych” danych. Ano dlatego, że w statystyce publicznej dane udostępniane są z pewnym opóźnieniem. Aktualizacja danych, z których korzystałam nastąpiła dopiero we wrześniu 2019 r. Źródłem, z którego skorzystałam był Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

GUS przedstawia dane o autach wg stanu w dniu 31 grudnia, zgodnie z centralną ewidencją pojazdów (CEPIK) Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dane przeze mnie przedstawione nie obejmują pojazdów wyrejestrowanych.

Mówiąc o samochodzie osobowym, miałam na myśli:

„pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz ich bagażu”
– ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r.  Prawo o ruchu drogowym
(Dz.U. z 2020 r. poz. 110, 284 z późn. zm.)

Poniżej zamieściłam komentarze do poszczególnych wykresów i mapy. Gotowa infografika znajduje się na końcu wpisu.

Aby w opisie nie powtarzać w kółko <samochód osobowy> wymiennie stosowałam określenia: auto osobowe, samochód czy osobówka.

Liczba samochodów osobowych na 1 000 osób w Polsce w latach 2010 – 2018

W 2010 roku w Polsce było średnio 447 samochodów na 1000 osób. W dużym uproszczeniu to tak, jakby prawie połowa mieszkańców miała samochody. Mówię w uproszczeniu, bo trzeba wziąć pod uwagę, że niektórzy mają po kilka samochodów, a inni nie mają ich wcale. Z roku na rok liczba samochodów w odniesieniu do liczby mieszkańców w Polsce rośnie.

W 2018 r. wskaźnik wyniósł już 610 samochodów na 1 000 osób, a więc o 163 auta na 1 000 osób więcej. To trochę tak, jakby przeciętnie już ponad 60% mieszkańców miało samochód. Oczywiście statystycznie rzecz ujmując.

Wzrost wskaźnika może wydawać się nieduży, ale w liczbach bezwzględnych jest to wzrost o ponad 6 milionów samochodów osobowych w ciągu ośmiu lat!

Liczba samochodów osobowych na 1 000 osób w Polsce w latach 2010 – 2018 
wykres szeregu czasowego od roku 2010 do 2018 przedstawiający liczbę aut osobowych w przeliczeniu na 1000 osób

źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS.

Liczba nowozarejesterowanych* samochodów osobowych w latach 2010-2018

*W opisie pod pojęciem samochodów nowozarejestrowanych rozumiem pojazdy samochodowe fabrycznie nowe, zarejestrowane po raz pierwszy na terytorium Polski.

W opisywanych przeze mnie ośmiu latach nastąpił znaczny wzrost liczby zarejestrowanych nowych samochodów osobowych. W 2010 roku było to ok. 220 tysięcy sztuk, a w 2018 roku już ponad 540 tysięcy sztuk, czyli ponad 2 razy tyle co w 2010 r. Do roku 2014 liczba nowozarejestowanych osobówek była na podobnym poziomie. Po roku 2014 nastąpił szybki wzrost tej liczby.

Poza liczbą fabrycznie nowych samochodów zarejestrowanych po raz pierwszy w Polsce wzrósł także ich udział w ogólnej liczbie zarejestrowanych samochodów w kraju. W 2010 roku nowe samochody stanowiły ok. 1,3% wszystkich aut osobowych w Polsce. W 2018 r. ich udział wzrósł do 2,3% ogółu osobówek. Co oznacza, że Polacy coraz częściej decydują się na zakup nowego auta a nie używanego.

Liczba nowozarejesterowanych* samochodów osobowych w latach 2010-2018
wykres szeregu czasowego od roku 2010 do 2018 przedstawiający Liczbę nowozarejesterowannych samochodów osobowych w latach 2010-2018

źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS.

Liczba samochodów osobowych na 1000 mieszkańców w województwach Polski

Powyższy wskaźnik chciałam Wam zaprezentować także w podziale na województwa. Dane przedstawiłam na mapie, zrobionej w programie QGIS.
Najmniejszą wartość wskaźnika odnotowano w 2018 r. w województwie podlaskim – ok. 525 aut na 1000 osób. Natomiast najwyższym wskaźnikiem może poszczycić się województwo mazowieckie – 678 samochodów osobowych na 1000 osób.

Lubię przedstawiać dane na mapach, bo wzrokowo można wiele ciekawych rzeczy wyczytać, których nie zauważy się od razu patrząc tylko na tabelki. Spójrzcie na skalę kolorystyczną na mapie. Od razu rzuciło mi się w oczy, że najjaśniejsze kolory charakteryzują raczej wschodnią część Polski: województwo podlaskie, warmińsko-mazurskie i podkarpackie.

Mogłoby się wydawać, że gdy województwo jest duże, to i wartość wskaźnika będzie wysoka. Z mapy widać, że wcale tak nie jest. Spójrzcie tym razem na województwo opolskie. Jest to mały region, a pod względem liczby samochodów na 1 000 ludności jest trzeci w kraju.

Liczba samochodów osobowych na 1000 mieszkańców w województwach Polski
Liczba samochodów osobowych na 1000 mieszkańców w województwach Polski - kartogram

źródło: opracowanie własne w programie QGIS na podstawie danych GUS.

Liczba samochodów osobowych na 1000 osób – tabela
tabela - Liczba samochodów osobowych na 1000 osób w województwach Polski

źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS.

Infografika – wykresy kołowe

Na wykresach kołowych przedstawiłam Wam samochody osobowe w podziale na różne kategorie. Pierwszy wykres przedstawia Samochody osobowe wg pojemności silnika, oczywiście w Polsce w 2018 r. Najwięcej, ponad połowa osobówek w Polsce ma silniki o pojemności między 1,4 a niecałe 2 litry (54%). Na drugim miejscu są auta o małej pojemności, do 1,4 l (38%). Najmniej jest samochodów o silnikach większych niż 2 litry (mniej niż co 10 samochód – 8%).
Jestem bardzo ciekawa, jak będą zmieniać się te dane w najbliższych latach, gdyż obostrzenia ekologiczne powodują, że producenci produkują coraz więcej aut z małymi silnikami (możecie o tym przeczytać tutaj). Jak uważacie?

Biorąc pod uwagę rodzaj paliwa, na jakim jeżdżą osobówki w Polsce, najbardziej popularna jest benzyna (53% aut). Z oleju napędowego korzysta ok. 1/3 aut – 31%. Samochody na gaz – LPG, to ok. 14% osobówek w Polsce. Pozostałe 2% korzysta z innych paliw.

Odsetek samochodów osobowych wg pojemności silnika w Polsce w 2018 r.
odsetek samochodów osobowych wg pojemności silnika w Polsce w 2018 r. - wykres kołowy

źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS.

Odsetek samochodów osobowych wg rodzaju paliwa w Polsce w 2018 r.
odsetek samochodów osobowych wg rodzaju paliwa w Polsce w 2018 r. - wykres kołowy

źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS.

Cała infografika

Dane i wykresy, które przedstawiłam Wam wyżej połączyłam w całość. Na tej podstawie powstała infografika mówiąca o samochodach osobowych w Polsce.

Przygotowanie takiej infografiki nie wymaga wcale specjalistycznych programów. Można ją zrobić przy pomocy Excela, ewentualnie programu do tworzenia wizualizacji na mapach, np. QGIS, chyba, że macie już funkcję robienia map w Excelu. Myślę, że w niedługim czasie pokażę Wam jak przygotować taką prostą infografikę krok po kroku.

infografika statystyki dotyczące samochodów osobowych w Polsce

 Jeśli Was nie zanudziłam i udało się Wam dotrwać do końca, to bardzo się cieszę. Napiszcie w komentarzach czy chcecie więcej takich postów statystyczno-graficznych.

Tymczasem zapraszam Was do zaglądania także do innych postów z zakładki Poboczem.

Najnowsze wpisy

Podobne posty

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Szybki kontakt

3 + 7 =

Pin It on Pinterest

Share This