}
Czas czytania: 5 minut(y)

10 usług wchodzących w skład Auto detailing’u (car detailing’u) o których nie mieliście pojęcia

maj 25, 2020 | Porady | 0 komentarzy

Prezent - jazda po torze - Devil-Cars

Na początek chciałabym rozwiać raz na zawsze jeden mit. Umycie auta na myjni to nie jest jeszcze car detailing! tongue-out Car detailing to proces bardzo szczegółowej, dokładnej (detailing – ang. szczegółowo) kosmetyki samochodowej. W ramach auto detailingu samochód owszem jest myty, ale nie tylko. W skład car detailingu wchodzi szereg usług, dlatego na wielu stronach internetowych możecie znaleźć także określenie car spa. Bo rzeczywiście, powiedziałabym, że auto detailing to jak wizyta w salonie odnowy biologicznej dla samochodówsmile

Usługi, które zaliczają się do auto detailingu

Podczas wizyty w salonie świadczącym usługi Car detailingu możecie zamówić m.in.:

  1. Mycie detailingowe
  2. Czyszczenie felg
  3. Renowację lakieru
  4. Zabezpieczenie lakieru np. woskowanie lub nałożenie powłoki ceramicznej
  5. Kosmetykę wnętrza samochodu
  6. Czyszczenie opon
  7. Car wrapping: nałożenie folii ochronnej lub zmiana koloru auta
  8. Usuwanie wgnieceń
  9. Renowację tapicerki skórzanej
  10. Przyciemnianie szyb[1]

Lista, którą Wam wypisałam nie jest zamknięta i tych usług może być więcej. Można wymienić tu jeszcze m.in. czyszczenie dachu w kabriolecie, czyszczenie komory silnika, nakładanie powłoki hydrofobowej, czyli tzw. „niewidzialnej wycieraczki” itd. Nie musicie oczywiście korzystać ze wszystkich usług. Salony car spa mają w swojej ofercie poszczególne usługi, ale także gotowe pakiety składające się z kilku wybranych usług.

Teraz w paru słowach postaram się opisać, jakie działania kryją się pod każdą z usług, które wymieniłam w powyższym wyliczeniu. Zacznę od mycia.

Jak wygląda mycie detailingowe krok po kroku

Podejrzewam, że jest to dla Was najciekawsza usługa. Zastanawiacie się zapewne „czym się ona niby różni od mycia na myjni?” Już tłumaczę.
Takie mycie ma wiele etapów. Rozpoczyna się myciem wstępnym. Tutaj na samochód nanoszona jest aktywna piana. Pianą pokrywane jest całe auto.
Następnie pianę zmywa się wodą i przechodzi się do właściwego mycia szamponem.
Po spłukaniu szamponu lakier czyści się z osadów takich jak np. asfalt, przyschnięte owady czy sok z drzew. Możecie spotkać nazywanie tego etapu dekontaminacją lakieru – usuwaniem zanieczyszczeń.
Po oczyszczeniu z osadów na lakier nakłada się glinkę. Glinka usuwa niewidoczne zabrudzenia i nadaje gładką powierzchnię[2].

mycie detailingowe

zdjęcie autorstwa Janis Liepa z pixabay.com

Czyszczenie felg

Felgi należą do elementów samochodu, na których znajduje się trudny do zmycia brud. Dlatego, aby pozbyć się fragmentów asfaltu, pyłu z klocków hamulcowych i innych osadów, felgi myte są silnymi środkami czyszczącymi. Aby dotrzeć do trudnodostępnych zakamarków, felgi najlepiej myć szczoteczką lub pędzelkiem[3].

Renowacja lakieru samochodowego

Korektę lakieru służącą usunięciu zarysowań i zmatowień lakieru przeprowadza się za pomocą polerowania. Polerować można ręcznie lub mechanicznie. Do polerowania służą gąbki i pady polerskie o różnym poziomie ścieralności. W sklepach możecie znaleźć także futra polerskie oraz kule i stożki do polerowania felg[4].

Wosk a powłoka ceramiczna – po co je stosować?

Woskowanie

Czas na zabezpieczenie lakieru. Woskowanie ochroni go m.in przed zniszczeniem przez sól drogową i ptasie odchody, ale także poprawia jego wygląd. Działanie wosku nie jest jednak zbyt trwałe. W zależności od rodzaju, szacuje się, że działa on do 6 miesięcy [5].

Przed rozpoczęciem nakładania wosku samochód powinien być odtłuszczony. Następnie na suchy lakier nakłada się wosk (do wosku jest zazwyczaj dołączony aplikator). Cienką warstwę wosku aplikuje się na wszystkie elementy karoserii. Wosk pozostawia się na określony czas, w zależności od zaleceń producenta wosku (od kilku do kilkunastu minut). Po tym czasie przystępuje się do polerowania delikatną ściereczką, np. z mikrofibry[6] [7].

Powłoka ceramiczna

Powłoka ceramiczna lepiej i dłużej zabezpiecza lakier samochodu niż wosk. Jej zabezpieczenie przed czynnikami organicznymi jest mocniejsze, a dodatkowo zabezpiecza również przed zarysowaniami [8]. Czas jej działania szacuje się na nawet do 5 lat. Jest jednak dużo droższa. Nałożenie powłoki ceramicznej to wydatek nawet kilku tysięcy złotych [9].

Kosmetyka auta. Czyszczenie wnętrza

Detailing wnętrza od jego zwykłego czyszczenia różni się dokładnością. Wszystko musi być „wydmuchnięte” tak, żeby wnętrze wyglądało jak prosto z salonu. W ramach kosmetyki wnętrza wszystkie powierzchnie są odkurzane, ze szczególnym uwzględnieniem trudnodostępnych miejsc. Wykładzina, dywaniki i tapicerka są prane, a fotele skórzane czyszczone. Czyszczona jest także deska rozdzielcza. Wszystkie elementy poddane kosmetyce są konserwowane odpowiednimi produktami w celu ochrony przed plamami, zanieczyszczeniami czy przebarwieniami [10].
kierownica Ford Mustang

Czyszczenie opon

Nie chodzi tu oczywiście o mycie bieżnika, bo mija się to z celem, ale o zadbanie o widoczny bok opony. Ogumienie z czasem traci swój czarny kolor. Czyszczenie opon pomaga znów go wydobyć. Najpierw opona jest myta, a później zabezpieczana. Możecie się tu spotkać z pojęciem dressingu do opon. Jest to preparat, który nadaje ciemniejszy kolor i zabezpiecza przed promieniami UV [11].

Car wrapping – folie do oklejania

Car wrapping, czyli oklejanie samochodu może służyć w celu ochrony lakieru, zmiany jego koloru lub w celach reklamowych. Po więcej informacji odsyłam Was do wpisu, który zadedykowałam car wrappingowi.

Usuwanie wgnieceń metodami PDR

W ramach detailingu firmy oferują również usuwanie wgnieceń karoserii metodami PDR (Paintless Dent Repair), czyli takimi, dzięki którym elementu nie trzeba będzie ponownie lakierować.
Wyróżniane są dwie metody usuwania wgnieceń. Pierwsza metoda to „masowanie blachy”. Element „masuje się” od wewnątrz odpowiednimi dźwigniami, dopóki nie wróci do początkowego wyglądu. Druga metoda, to metoda „na klej”. W tym wypadku wgniecenie jest wyciągane do stanu pierwotnego od zewnątrz[12].

Renowacja tapicerki skórzanej

Renowacja skóry nie polega tylko na jej czyszczeniu, ale także na usuwaniu przetarć, uzupełnianiu ubytków, czy przywracaniu pierwotnego koloru. Tapicerka skórzana po detailingu jest odżywiona i zabezpieczona przed zanieczyszczeniami i promieniami UV [13].

Przyciemnianie szyb

Szyby przyciemniane są specjalną folią. Efekt wizualny to nie jedyna korzyść, którą otrzymujecie z przyciemnienie szyb. Ponieważ do wnętrza wpada mniej promieni słonecznych tapicerka i elementy plastikowe wolniej blakną. Z tego samego względu wnętrze mniej się nagrzewa. Zyskujecie także większą prywatność, gdyż przez przyciemniane szyby trudniej dojrzeć wnętrze samochodu [14].

Podsumowanie

Jak widzicie w ramach auto detailingu można kompleksowo odświeżyć samochód zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz. Jedne zabiegi są mniej kosztowne, inne trochę więcej, ale wszystkie z nich przyczyniają się do polepszenia wizualnej kondycji samochodu. Korzystając z usług auto detailingu możecie odwlec proces starzenia się elementów samochodu, a tym samym spowolnić spadek jego wartości.

car detaling
zdjęcie autorstwa Lisy Johnson z pixabay.com

Podsumowanie źródeł, z których korzystałam:

1. www.car-spa.pl

2. www.lowcyblasku.pl

3.  www.autonablask.pl

4. www.mrcleaner.pl

5. www.motogodetailing.pl

6. www.sklep.motogo.pl

7. www.warsztat.pl

8. www.carscare.pl

9. www.empire.waw.pl

zdjęcia są mojego autorstwa albo, jeśli jest przypis, pochodzą ze strony: www.pixabay.com

Uff. Trochę się dziś rozpisałam, ale mam nadzieję, że będzie to dla Was użyteczna wiedza. Dajcie znać w komentarzach, czy wpis Wam się podobał.

Trzymajcie sięlaughing

Najnowsze wpisy

Podobne posty

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Szybki kontakt

14 + 1 =

Pin It on Pinterest

Share This