}
Czas czytania: 3 minut(y)

Pony car, czyli mniejszy brat muscle car -a

cze 23, 2020 | Interesujące, Samochody | 0 komentarzy

Prezent - jazda po torze - Devil-Cars

Witajcie Kochani. Dzisiaj opowiem Wam parę słów na temat pony cars. Słyszeliście to określenie? Jeśli nie, to zapraszam Was serdecznie do przeczytania wpisusmile

Pony cars – definicja, początki

Pony car to typ amerykańskich samochodów sportowych, które miały stosunkowo duże silniki, ale małe wymiary. To odróżniało je od muscle car ’ów, które są większych gabarytów [1]. Granica między tymi definicjami jest jednak płynna, co wyjaśnię w dalszej części wpisu.

Termin Pony cars został wyróżniony w latach 60 XX w. w Ameryce. Nazwa ta pochodzi od skojarzenia z Fordem Mustangiem (pony – kucyk), który zapoczątkował erę pony cars, choć tak właściwie, to nie do końca tak było [2]. Dlaczego napisałam, że nie do końca? Ponieważ, zgodnie z informacjami, które znalazłam, pierwszym przedstawicielem pony cars był Plymouth Barracuda, którego zaczęto sprzedawać dwa tygodnie przed Mustangiem w 1964 r. [3]. Zgodzicie się, że jest to jednak mniej znany samochód, bo o ile Mustanga nikomu przedstawiać nie trzeba, to pewnie wiele osób o Barracudzie nawet nie słyszało. Podpowiem, żółtą Barracudą z początku lat 70-tych jeździł serialowy Nash Bridges (oglądaliście?).

Dwa stare Fordy Mustangi

Pony car a muscle car

Wrócę do płynnej granicy między pony car a muscle car. Wiele osób nazywa Mustanga muscle car ’em. To on jest w końcu pony car czy muscle car? Otóż do muscle car’ów zaliczane są również pony car’y o największych silnikach i w najlepszych opcjach. Dlatego ulepszone wersje Mustanga, takie jak: GT, Mach1 czy Boss Mustang są właśnie zaliczane do muscle car’ów [4] .
Podobnie sytuacja ma się z innymi pony car ’ami, rywalami Mustanga, takimi jak np.:
– Chevrolet Camaro czy Dodge Challenger.
Dla przykładu: do muscle car’ów zalicza się Camaro, ale tylko w wersji SS i Z28 oraz Challenger, ale tylko w wersji R/T [5].

Tył Forda Mustanga GT

Pony car – koniec ery

Z czasem pony car’y cieszyły się coraz mniejszym zainteresowaniem. Na początku lat 70 XX w. kupujący zaczęli kierować swoją uwagę w stronę większych od pony car ’ów samochodów luksusowych i mniejszych – kompaktowych [6].

Zwróćcie uwagę, że w ostatnich latach moda na tego typu samochody znów powróciła. O ile jeszcze przed 2010 rokiem spotkanie takiego samochodu w Polsce, to było naprawdę WOW, o tyle teraz Mustanga czy Challengera bez problemu można zobaczyć na ulicach i kupić w polskich salonach samochodowych. Z Camaro może być gorzej, ponieważ Chevrolet wycofał się ze sprzedaży swoich nowych samochodów w Polsce [7].

A może by tak przejażdżka?

Miło jest popatrzeć na taki wóz, a jeszcze milej nim się przejechać. Z pewnością wiele osób marzy, aby mieć pony car ’a w garażu (a przynajmniej ja).
Jeżeli jednak nie należycie do osób, które przeznaczają, jakby nie było, bardzo dużych pieniędzy na zakup sportowego samochodu, a mimo to marzy Wam się przejażdżka np. Mustangiem, albo typowym muscle car ’em, np. Chevroletem Corvette polecam Wam skorzystać z oferty przejażdżek samochodowych po torze wyścigowym (tu mam dla Was link do strony Devil-Cars organizującej takie przejazdy). A tutaj możecie przeczytać o moich wrażeniach z udziału w takim evencielaughing.

czerwony Ford Mustang

źródło obrazu: devil-cars.pl

 

Podsumowanie źródeł, z których korzystałam:

1. www.timelessrides.com

2. www.musclecarclub.com

3.  www.chevrolet.pl

4. www.wikipedia.org

 

 zdjęcia dołączone do posta są mojego autorstwa albo, jeśli mają przypis, pochodzą ze strony: devilcars.pl

Lubicie pony cars i muscle cars czy jesteście bardziej eko i preferujecie małej pojemności autka kompaktowe? Dajcie znać w komentarzach.

Najnowsze wpisy

Podobne posty

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Szybki kontakt

3 + 9 =

Pin It on Pinterest

Share This