}
Czas czytania: 3 minut(y)

Przekrocz dozwoloną prędkość legalnie i bezpiecznie na ODTJ Tor-Łódź!

wrz 1, 2020 | Grafiki, Interesujące | 0 komentarzy

Prezent - jazda po torze - Devil-Cars

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak by to było sprawdzić do ilu kilometrów da radę przyspieszyć Twój samochód, ale tak w legalny sposób? Albo miałeś ochotę poćwiczyć jazdę w trudnych warunkach jezdnych, będąc przy tym jednocześnie bezpiecznym? Myślisz sobie: No jasne, każdy by chciał, tylko nie ma gdzie. I tu się mylisz. W Polsce znajduje się kilkanaście torów wyścigowych, na których można poćwiczyć swoją jazdę samochodem. Dzisiaj chciałabym opowiedzieć Ci parę słów o jednym z nich, który znajduje się w centralnej Polsce, w województwie łódzkim, a nazywa się on Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy Tor-Łódź.

Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy (ODTJ) Tor-Łódź – lokalizacja

Nazwa toru może trochę wprowadzać w błąd, ponieważ tor wcale nie znajduje się w Łodzi, a w Kiełminie, w gminie Stryków, pod Łodzią, w województwie łódzkim. Myślę jednak, że nadanie takiej nazwy jest słuszne, bo pozwala szybko umieścić mniej więcej lokalizację toru na mapie Polski.
Do Toru-Łódź dojeżdża się trasą 71 prowadzącą ze Zgierza do Strykowa. Dojazd do toru wyścigowego jest bardzo dogodny, ponieważ w pobliżu znajduje się węzeł autostrad A1 i A2. Według Google Maps odległość między Torem-Łódź a wjazdem na autostradę A2 wynosi ok. 4,5 km. Natomiast odległość od toru do Manufaktury w Łodzi to ok. 16 km.

ODTJ Tor-Łódź - położenie, lokalizacja

źródło obrazu: Google Maps

 

 

Warunki techniczne – długość toru, szerokość toru, rodzaje pojazdów

Długość nitki toru wynosi 1,5 km, natomiast szerokość asfaltowego pasa to między 8 a 12 m. Na torze znajdują się także dwie płyty poślizgowe: prostokątna i owalna (w kształcie wycinka pierścienia). Pobocza toru zapewniają bezpieczeństwo dzięki specjalnym „tarkom” i pułapkom żwirowym [1].  Z toru mogą korzystać samochody, motocykle oraz gokarty. Cechą szczególną toru jest jego zróżnicowanie wysokościowe, które waha się między 196 m a 202,5 m n.p.m.

 

Funkcje Toru-Łódź

Tor-Łódź jest obiektem o wielu twarzach i specjalnościach. Ma on charakter obiektu m.in sportowo-rekreacyjnego, gdyż na jego terenie organizowane są różnego rodzaju imprezy sportowe i zawody. Poza tym na torze odbywają się również jazdy testowe i badania naukowe, zatem jest to także obiekt badawczo-pomiarowy. A ze względu na organizację na jego terenie szkoleń z zakresu doskonalenia umiejętności jazdy jest to także obiekt szkoleniowy – Regulamin ODTJ Tor-Łódź

 Szkolenia, track day, supercars, czyli oferta własna ODTJ Tor – Łódź

Jak przeczytałaś/przeczytałeś wyżej Tor-Łódź pełni wiele funkcji. Nie jest to zatem tylko kawałek ziemi wylany asfaltem, który można wynająć i pojeździć w kółko, ale dużo, dużo więcej.

1. W ramach oferty Toru wyścigowego Łódź można skorzystać z różnego rodzaju szkoleń. Są to szkolenia z bezpiecznej jazdy poprawiające technikę prowadzenia pojazdu (Safe driver), szkolenia sportowe z rajdowym mistrzem Polski Miko Marczykiem (Sport Experience) oraz szkolenie powiększające umiejętności wychodzenia z poślizgów, prowadzone przy pomocy specjalnego urządzenia do destabilizacji toru jazdy (Skid car). Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy Tor-Łódź prowadzi również szkolenia udoskonalające technikę jazdy motocyklem (szkolenia motocyklowe).

2. Jeżeli chcesz sprawdzić możliwości swojego samochodu, a także zweryfikować swoje umiejętności za kółkiem, idealnym rozwiązaniem dla Ciebie będzie Track day. Są to treningi samochodowe, które polegają na jeździe swoim samochodem po Torze-Łódź. Podczas jazdy masz mierzony czas nowoczesnym systemem pomiaru czasu Tag Heuer. Dzięki temu możesz monitorować swoje postępy, a także porównywać swoje wyniki z innymi kierowcami. Track day jest przewidziany w wersji samochodowej oraz motocyklowej. Są również do wyboru dwie opcje czasu trwania treningu – 2 lub 4 godziny. Jeśli nie masz samochodu, z treningu Track day możesz również skorzystać samochodem wypożyczonym z ODTJ Tor-Łódź.

3. Tor-Łódź posiada w swojej ofercie również możliwość wykupienia vouchera na jazdę supersamochodami. Oferta jest bardzo bogata. Znajdziesz tutaj takie samochody jak chociażby Lamborghini Huracan, Ferrari 458 Italia czy Nissan GT-R.[2]

Moja opinia o ODTJ Tor-Łódź

Na Torze-Łódź uczestniczyłam w imprezie motoryzacyjnej organizowanej przez zewnętrzną firmę Devil-Cars. Rejestracja odbywała się w nowoczesnym budynku należącym do Toru-Łódź, w którym mieści się kawiarnia i sala multimedialna.

Po torze jechałam Mitsubishi Lancerem EVO X i jechało mi się bardzo gładko. Trasa, którą miałam wyznaczoną miała długość 1,05 kilometra. Zaznaczyłam ją na grafice toru poniższej. Było na niej 6 zakrętów w lewo i 2 w prawo. Rzeczywiście można zauważyć różnicę poziomów w poszczególnych częściach trasy.

Całą moją przygodę z zamawianiem takiego przejazdu i samym przejazdem opisałam Wam w osobnym poście – tutaj.

Dojazd do ODTJ Tor-Łódź jest faktycznie wygodny, obok budynku jest przygotowany parking dla uczestników i gości. Widać, że zarówno budynek jak i cały tor są całkiem nowe i niezniszczone. Obiekt oceniam bardzo dobrze.

Grafika przedstawiająca pętlę Toru-Łódź, z zaznaczoną trasą, z której korzystałam.
wygląd pętli na Torze-Łódź

podczas tworzenia tego wpisu korzystałam z informacji podanych na stronie ODTJ Tor-Łódź

Ciekawa jestem czy ktoś z Was skorzystał z ich oferty własnej. Jeśli tak, pochwalcie się w komentarzu czy Wam się podobało.

Najnowsze wpisy

Podobne posty

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Szybki kontakt

12 + 14 =

Pin It on Pinterest

Share This