}
Czas czytania: 4 minut(y)

Mycie samochodu na myjni bezdotykowej bez tajemnic

wrz 15, 2020 | Porady | 0 komentarzy

Prezent - jazda po torze - Devil-Cars

Cześć Kochani. Dziś przygotowałam dla Was kolejny wpis z rodzaju „pierwszy raz”, tym razem pierwszy raz na myjni bezdotykowej. Dlaczego akurat taki temat? Otóż pomyślałam sobie, że chociaż korzystanie z myjni nie jest trudne, to jednak wiele osób omija ją z daleka. Zastanawiałam się dlaczego. Czy to jest na pewno kwestia finansów? Czy może jednak lęk przed czymś, czego się wcześniej nie robiło?

Ponieważ sama pamiętam jak w swoich motoryzacyjnych początkach wstydziłam się pojechać na myjnię, żeby się nie zbłaźnić, postanowiłam odczarować ten temat. Chciałabym przy okazji tego wpisu zachęcić Was do korzystania z myjni, bo jest to nie tylko rozwiązanie szybkie, ale i bardziej przyjazne dla środowiska niż mycie auta na podwórku, które z resztą w większości przypadków jest nielegalne i grozi otrzymaniem mandatu [1]

Co warto wiedzieć zanim pojedzie się na myjnię

Zanim przejdę do tego, jak wygląda mycie auta na myjni ręcznej, mam kilka uwag ogólnych.

1. Są różne rodzaje myjni ręcznych, zatem przepis na mycie, który Wam podam będzie w miarę ogólny, ale mycie na różnych myjniach może wyglądać nieco inaczej. Zwracajcie zatem zawsze uwagę na informacje zamieszczone na myjni.

2. Na myjniach płaci się w różny sposób. Na niektórych, aby rozpocząć mycie samochodu do maszyny wrzuca się od razu monety (uwaga: niektóre automaty przyjmują tylko nominał 2 zł i 5 zł), a w niektórych pieniądze wymienia się na żetony, które wrzuca się później do automatu. Na niektórych można też płacić kartą. Wiele myjni ma rozdrabniarki do pieniędzy, więc o drobne nie trzeba się martwić.

3. Myjnie korzystają z różnych urządzeń do nakładania chemii myjącej. Już wyjaśniam, co mam na myśli. Otóż możecie spotkać się z nakładaniem piany myjącej za pomocą szczotki – ręcznie lub pistoletu. Dlatego mówi się myjnia ręczna – dotykowa lub bezdotykowa. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety.

Szczotka jest fajna, bo możecie doszorować wyjątkowo trudny do zmycia bród, ale musicie się liczyć z tym, że na szczotce mógł zostać piach, który może porysować lakier Waszego auta.
W przypadku pistoletu nie macie co prawda tego problemu, bo na samochód opada sama piana aktywna. Zawiera ona naprawdę mocny środek (a przynajmniej na dobrej myjni powinna), który rozpuszcza bród bez szorowania. Poza tym jest to działanie bezdotykowe. Jestem jednak dość sceptyczna co do domywania naprawdę ciężkich osadów.
Sami musicie ocenić, która opcja jest dla Was lepsza.

4. Ciśnienie wody w urządzeniach myjących jest bardzo wysokie, dlatego przestrzegajcie odległości w jakiej należy trzymać lancę z wodą od lakieru. Właściciele w regulaminach myjni często uprzedzają przed skutkami ubocznymi mycia samochodu niezgodnie z instrukcją lub mycia pojazdu, który ma zniszczony lakier, tym samym zrzucając z siebie odpowiedzialność za uszkodzenia. Nie liczcie zatem, że jak odpadnie Wam lakier ze skorodowanego fragmentu auta, to ktoś Wam odda pieniądze.

5. Czytajcie uwagi wskazane na instrukcjach mycia. Myjnie mogą wskazywać tam dodatkowe zakazy, takie jak np.
– zakaz mycia maszyn rolniczych i budowlanych,
– zakaz mycia quadów,
– zakaz mycia silników,
– zakaz mycia ręcznego i używania własnych detergentów,
– zakaz kierowania strumienia wody na ludzi i zwierzęta,
Itd.

6. Unikajcie stawania na nasłonecznionym stanowisku. Auto powinno być cały czas mokre, a na słońcu detergent może zbyt szybko wysychać.

Uff, trochę tego jest. Na początek może się wydawać strasznie dużo, ale przyznajcie, że są to raczej logiczne uwagi i koniec końców nic nadzwyczajnego.

 

To jak bierzemy się za mycie bezdotykowe auta?

Poniżej opiszę dla Was jak wygląda pełne mycie samochodu z użyciem piany aktywnej nanoszonej pistoletem, czyli mycie auta na myjni bezdotykowej. Na początek spójrzcie sobie jak wygląda przykładowy panel sterowania na myjni bezdotykowej. Każdy program jest uruchamiany przyciskiem, który podświetla się po jego wybraniu dzięki czemu wiemy z jakiego programu aktualnie korzystamy. Poniżej jest miejsce na wrzucenie monet i wyświetlacz pokazujący ilość zakupionych ,,kredytów” lub czas pozostały do końca mycia.

przykładowy panel sterowania na myjni bezdotykowej

 

Jak wygląda mycie wstępne samochodu pianą aktywną?

Aby zacząć mycie musicie wrzucić monety lub żetony i wziąć do ręki odpowiedni pistolet (w moim przypadku musiałam wybrać pistolet z zielonym wężem (pozostałe czynności wykonywane były już przy pomocy pistoletu na czerwonym wężu).
Na automacie, gdzie wrzucaliście pieniądze musicie wybrać program. Czasami należy nacisnąć guzik przy nazwie programu albo przekręcić wskazówkę na odpowiedni numer.
Nakładanie piany zaczynałam zawsze od dołu. Z jednej strony lepiej widziałam, gdzie jeszcze nie nałożyłam piany (spływająca z góry piana utrudni Wam ocenę czy dany element ma nałożoną przez Was odpowiednią ilość detergentu, czy też ma cienką warstwę spływającej brudnej piany). Z drugiej strony, wydaje mi się, że dolna część karoserii jest zazwyczaj najbardziej brudna, więc lepiej, gdy środek będzie na niej działał najdłużej.

Piana aktywna - mycie bezdotykowe Opel Corsa C

 

Mycie właściwe samochodu

Gdy już Wasz samochód wygląda jak bałwanek czas na kolejny etap mycia, czyli bezdotykowe mycie właściwe.
Jak już pisałam wyżej, na myjni, na której byłam służyła do tego inna lanca niż do pianowania.
Bierzecie ją do ręki, zmieniacie program i po naciśnięciu spustu myjecie samochód, tym razem od góry do dołu.
Może się Wam wydawać, że jest to spłukiwanie piany, ale woda, którą lejecie na samochód zawiera środek myjący. Uważajcie, bo woda może być gorąca!

Spłukiwanie detergentu z samochodu

Teraz dopiero przyszedł czas na spłukanie środków myjących. Mając w dłoni cały czas ten sam pistolet (tak przynajmniej jest na myjni, z której korzystałam), zmieńcie program mycia na kolejny.
Samochód spłukuje się czystą wodą. Zwróćcie uwagę, żeby zrobić to bardzo dokładnie, aby nie zostały Wam na samochodzie zacieki.

spłukiwanie na myjni bezdotykowej

Woskowanie samochodu na myjni, czyli ochrona lakieru

Następnym etapem działań jest woskowanie. Możecie spotkać programy na myjniach, które pomijają ten etap prac. Ja jednak polecam nakładanie wosku na karoserię, ponieważ zabezpiecza on lakier przed solą drogową i ptasimi odchodami (więcej o ochronie lakieru napisałam we wpisie o auto detailingu).
Wosk na myjni jest w postaci płynnej, także nakłada się go za pomocą lancy. Uważajcie jednak, bo woda z woskiem jest gorąca.

woskowanie i suszenie na myjni bezdotykowej

Suszenie samochodu na myjni

Może się to wydawać zabawne, ale na myjni samochód suszy się wodą😊, a dokładnie wodą destylowaną (zdemineralizowaną). Dodatkowo do tej wody może być dodawany chemiczny środek osuszająco-nabłyszczający. Z tego powodu najlepiej auta później nie wycierać, ponieważ można ten środek zetrzeć, lepiej, gdy on sam wyschnie.
Polecam Wam po skończonym myciu stanąć sobie z boku myjni i poczekać, aż auto przeschnie. Szkoda, żeby jak wjedziecie na drogę, przykleił Wam się od nowa piach, na elementy, które nie zdążyły jeszcze wyschnąć.

Po skończonej pracy wystarczy, że odłożycie pistolet do uchwytu i praca skończona.

Polecam Wam także wpis o tym jak zatankować samochód i wymienić koło.

Najnowsze wpisy

Podobne posty

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Szybki kontakt

9 + 2 =

Pin It on Pinterest

Share This