}
Czas czytania: 3 minut(y)

Jak często najlepiej wymieniać olej w silniku?

paź 27, 2020 | Porady | 0 komentarzy

Prezent - jazda po torze - Devil-Cars

Przygotowałam dla Was temat wymiany oleju w silniku. Dzisiejszy wpis będzie wyglądał trochę inaczej. Zazwyczaj piszę dla Was informacje z własnego doświadczenia lub na podstawie ustaw i rozporządzeń. Dziś jednak postanowiłam podejść do zagadnienia inaczej. Wymiana oleju to chodliwy temat, który podejmuje każda szanująca się strona motoryzacyjna:), dlatego postanowiłam zrobić przegląd Internetów i sprawdzić informacje o wymianie oleju w samochodzie podawane na różnych portalach internetowych.

W swoim opisie wykorzystałam informacje, które zamieszczono na stronach, które podsunął mi wujek Google. Na liście nalazły się takie strony internetowe jak: autokult.pl, motofakty.pl, wyborkierowcow.pl, motpol.com.pl, moto.pl, motohigh.pl, autodna.pl.

To producent wyznacza częstotliwość wymiany oleju w silniku, ale nie zawsze warto go słuchać

W instrukcji obsługi pojazdu możecie znaleźć informację co ile powinno się wymieniać olej w danym modelu samochodu. W latach 90, wymianę oleju zalecano co ok. 10 tys. km (a nawet częściej) tym czasem aktualnie rekomendowane jest wymienianie oleju nawet co 30 tys. km – promowane jest stosowanie olejów tzw. long-life. Gdzie jednak jest haczyk? Rekomendowane przez producentów przebiegi są wyznaczane na podstawie jazdy w optymalnych warunkach, takich „książkowych”. Pytanie jest jednak jak to zrobić, żeby spełnić te idealne warunki, gdy na naszą jazdę wpływa tak wiele nieprzewidywalnych zmiennych jak np. temperatura za oknem czy korki. Kolejna wątpliwość, to, czy czasem teoretyczne wydłużenie okresów wymiany oleju nie jest zwykłym chwytem marketingowym i ukłonem w stronę klientów flotowych, którzy mają wysokie przebiegi roczne i nie chcą co chwila jeździć na wymianę oleju? Wiadomo, że potencjalnych klientów skusi rzadsze odwiedzanie serwisu.
Na stronach, które odwiedzałam pojawiały się przykłady samochodów, które przez wydłużoną przez producenta częstotliwość wymiany oleju w silniku miały zniszczone panewki (np. silnik 1.9 dCi od Renault – sytuacja omawiana w: moto.pl )
akapit opracowałam na podstawie:
 – motofakty.pl
– wyborkierowcow.pl
– autodna.pl
– moto.pl
– motpol.com.pl

Co wpływa na częstotliwość wymiany oleju silnikowego?

To jak często wymieniamy olej silnikowy zależy przede wszystkim od naszego stylu jazdy i odległości, jakie pokonujemy na co dzień. Dlaczego? Oleje silnikowe mają określoną optymalną temperaturę roboczą. Jeżeli jeździmy krótkie odcinki tras, po mieście, to silnik nie zdąży się nawet rozgrzać, a my już go zgasimy. Ponieważ w takiej sytuacji olej nie osiąga swojej idealnej temperatury, woda, która dostaje się do niego z zewnątrz nie zdąża odparować i pogarsza jakość oleju.
Dlatego też samochody eksploatowane na krótkich odcinkach tras, powinny mieć częściej wymieniany olej, nawet co ok. 10 tys. km lub raz w roku.
akapit opracowałam na podstawie:
– motpol.com.pl
– motofakty.pl
– autokult.pl
– motohigh.pl

Optymalna, „bezpieczna” częstotliwość wymiany oleju

Jaka jest zatem jednoznaczna odpowiedź, jak często wymieniać olej w silniku? Nie ma idealnej odpowiedzi. Można jednak stwierdzić, że lepiej olej wymieniać częściej niż potrzeba niż rzadziej, bo koszt wymiany oleju i tak będzie dużo niższy od kosztu naprawy silnika. Bezpieczniej skrócić wymagane przez producentów okresy wymiany oleju i wymieniać go co 10-15 km lub co roku.
akapit opracowałam na podstawie:
– moto.pl
– motofakty.pl
– autodna.pl
– wyborkierowcow.pl

Wymiana oleju silnikowego w mojej Corsie C

Ja wymieniam olej w Corsie co roku. Mieszczę się raczej w dolnej granicy rekomendowanego przedziału rocznych przebiegów, czyli ok. 10 tys. km rocznie. Choć mogłabym dzięki temu ten okres wydłużyć, to trzymam się zasady wymiany raz w roku, tym bardziej, że Wyścigówka najczęściej pokonuje niedługie odcinki w przestrzeniach miejskich, co jak już pisałam wyżej skraca czas trwałości oleju silnikowego. Żebym nie zapomniała kiedy jest następna wymiana oleju mechanik zapisuje mi datę i przybliżoną wielkość przebiegu w książce serwisowej i na kartce przytwierdzonej koło silnika (na zdjęciu poniżej).

częstotliwość wymiany oleju w aucie

Zmiany w prawie

Od przyszłego roku znacznie ma wzrosnąć podatek od sprzedawanych olejów dla osób fizycznych, a co za tym idzie ceny olejów silnikowych podskoczą mocno w górę. Skąd ten pomysł? Chodzi o to, żeby ludzie zaprzestali wymiany oleju w przydomowych garażach, tylko jeździli na wymianę do mechaników. Dlaczego? Wcale nie dlatego, żeby zrobić ludziom na złość i zarobić kasę (pewnie i taki ktoś by się znalazł;p), tylko dla środowiska. Mechanicy są zobowiązani do składowania zużytych olejów klientów w odpowiednich pojemnikach i oddawania ich do utylizacji. Natomiast domorośli mechanicy, nie mówię, że zawsze, ale zdarza się, że utylizują stary olej w nieodpowiedni sposób, wylewając go do ścieków albo rowu czy też wykorzystując do ogrzewania (żródło: portalkomunalny.pl). Jest to bardzo szkodliwe dla środowiska i karygodne. Jak o tym słyszę to czasem się zastanawiam, jak będzie wyglądać świat naszych wnuków, jak my go tak zatrujemy, bo nam tak taniej i wygodniej?

Podsumowanie

Wiecie, że lubię robić wiele rzeczy przy samochodzie sama. Uważam, jednak, ze pewne naprawy czy wymiany powinno się robić tylko i wyłącznie w fachowym warsztacie, dla bezpieczeństwa i dla zdrowia. Nie tylko swojego. Do takich wymian należy właśnie według mnie wymiana oleju w silniku.

A jak u Was wygląda wymiana oleju, stosujecie się do zaleceń producenta?

Szerokości:)
P.S. Zajrzyjcie także do innych moich wpisów z kategorii porady.

Najnowsze wpisy

Podobne posty

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Szybki kontakt

8 + 8 =

Pin It on Pinterest

Share This