}
Czas czytania: 3 minut(y)

Jak przewozić psa w samochodzie, czyli co trzeba wiedzieć, żeby w trakcie jazdy nie zrobić krzywdy sobie, psu a może i portfelowi

lis 10, 2020 | Porady | 0 komentarzy

Prezent - jazda po torze - Devil-Cars

Cześć Kochani. Dziś mam dla Was wpis przygotowany z myślą o Waszych domowych zwierzakach. Pozbierałam trochę informacji o tym, jak przewozić psa w samochodzie i dlaczego trzymanie go w trakcie podróży na kolanach nie jest najlepszym pomysłem.

Czym grozi przewożenie psa bez zabezpieczenia

Zacznę właśnie od tej wspomnianej podróży zwierzaka na kolanach. Albo pod nogami. Dlaczego ją odradzam? Ogólnie: dla bezpieczeństwa. A szczegółowo, to z dwóch powodów:

1. Zwierzęta są nieprzewidywalne. Nigdy nie wiadomo, jak zaczną się zachowywać, gdy ktoś zacznie trąbić, gdy do auta wleci mucha albo, gdy czegoś się przestraszą. Mogą się zerwać, przestraszyć samego kierowcę albo wlecieć pod pedały, czy przed kierownicę auta. Nie da się zaplanować zachowania zwierząt, więc lepiej dmuchać na zimne.

2. Zwierzęta, które nie są zabezpieczone w trakcie podróży, przy gwałtownym hamowaniu mogą w niekontrolowany sposób przemieścić się po samochodzie, robiąc krzywdę zarówno sobie, jak i pasażerom samochodu.

 Jeśli nie przekonuje Cię bezpieczeństwo może przekona Cię mandat

W zasadzie mogę wymienić jeszcze trzeci powód, dla osób, do których nie przemawia bezpieczeństwo tylko pieniądzetongue-out Za niewłaściwe przewożenie zwierząt można dostać mandat!
Chociaż przepisy w tym temacie nie są określone wprost, to zasady przewozu zwierząt domowych wynikają pośrednio z różnych zapisów, np. do przewozu zwierząt mogą mieć zastosowanie przepisy dotyczące ładunków. A w myśl tych przepisów ładunek m.in. nie może utrudniać widoczności, nie może przeszkadzać w kierowaniu pojazdem czy też powinien być zabezpieczony przed przemieszczaniem się. W trakcie przewozu mają także zastosowanie przepisy o ochronie zwierząt. Oznacza to, że jeżeli transport psiaka czy kociaka powoduje jego zbędne cierpienie i stres, podlega to pod zakaz znęcania się nad zwierzętami. A za to grozi już nie tylko mandat, ale i więzienie [1].

Jak przewozić psa lub kota, aby było to bezpieczne i zgodne z prawem?

Abyśmy my i nasze pupilki byli bezpieczni najlepiej zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria do przewozu zwierząt.

 

Transporter dla psa lub kota

W przypadku kotów i małych psów odpowiedni będzie dość popularny transporter (przykład wyglądu transportera zamieściłam w nagłówku posta). Z jego mocowaniem w aucie nie ma problemu, można go przypiąć pasami bezpieczeństwa.

 

Klatka dla dużego psa

Dla większych psów przeznaczone są klatki, które przypina się pasami na tylnym siedzeniu lub w bagażniku. Ale uwaga: zwierzęta przewozić można tylko w przestrzeni bagażowej samochodów z nadwoziem kombi, ponieważ mają one część wspólną z resztą wnętrza auta, więc jest tam cyrkulacja powietrza. Inne nadwozia nie nadają się do takiego przewozu.

 

Szelki

Jeśli jednak nie chcecie zamykać swojego zwierzaka w klatce, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się szelki. Dzięki nim pies może być przypięty do pasów bezpieczeństwa. A dzięki temu, że uprząż ma postać szelek nie ma ryzyka przyduszenia zwierzaka, tak jak mogło by ono istnieć w przypadku smyczy [2].

 

Kratka oddzielająca bagażnik

Znalazłam też informację, że można psa po prostu wozić w bagażniku samochodu z nadwoziem kombi, o ile zamontuje się siatkę lub kratę oddzielającą od reszty wnętrza samochodu [3].  Przyznam, że jestem dość sceptyczna do tego, czy to rozwiązanie jest wystarczające. Wydaje mi się, że może nie być bezpieczne dla samego zwierzęcia, które przy gwałtownym hamowaniu może się przewrócić i zrobić sobie krzywdę. Nie podoba mi się za bardzo to rozwiązanie. A co Wy o nim myślicie? Napiszcie w komentarzu.

 

Siedzisko samochodowe dla psa

Za to ciekawym rozwiązaniem, w przypadku małych psów, jest zakupienie „fotelika dla psów”, a dokładnie specjalnego siedziska. Mocuje się je do pasów bezpieczeństwa. Taki fotelik jest wyposażony w smycze, do których można przypiąć szelki psa, żeby był bezpieczny. Zasada działania jest w zasadzie analogiczna jak w fotelikach dla dzieci [4].

Podsumowanie

Jak widzicie, jest wiele rozwiązań, które można zastosować w samochodzie, aby bezpiecznie przewozić psa. Wiadomo, że jedne akcesoria są droższe inne tańsze, ale najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo nasze i naszego czworonoga.

źródła, z których korzystałam:

piesnaurlopie.pl

pies.pl

auto-swiat.pl

 

Czy ja pisałam Wam już, że cieszę się, że tu ze mną jesteście? Nie?
To teraz piszę: Fajnie, że czytacie mojego bloga:)

Jak zawsze zapraszam Was do czytania także innych moich wpisów.

Szerokości:)

Najnowsze wpisy

Podobne posty

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Szybki kontakt

3 + 3 =

Pin It on Pinterest

Share This