}
Czas czytania: 4 minut(y)

Jak czytać oznaczenie opon

lis 24, 2020 | Interesujące | 1 komentarz

Prezent - jazda po torze - Devil-Cars

Idzie zima. Mam nadzieję, że nikogo nie trzeba przekonywać do wymiany opon. Prawda? Mam taką nadzieję:) Chciałbym pozostać dziś w temacie opon i sprawdzić, cóż za ciekawe informacje można z nich wyczytać. Sprawdźmy zatem razem jak czytać oznaczenie opon.

Jak czytać oznaczenie opon? Co oznaczają poszczególne symbole?

Na zdjęciu poniżej zamieściłam Wam zdjęcie koła, ale nie to nie jest koło Wyścigówkitongue-out Na fotografii jest koło, które założone było do Mitsubishi Outlandera. Przyjrzyjmy się zatem jego oponie. Marki YOKOHAMA, mmm…, fajne, dlatego skupiłam się na nimsmile, ale do rzeczy. Opona ma takie oznaczenie:

225/55 R18 98H

W oznaczeniu opony każda liczba i litera ma jakąś funkcję. Zatem po kolei:

225 – jest to szerokość opony w milimetrach. Najprościej tłumacząc szerokość opony to ta część od strony bieżnika.
55 – stosunek szerokości opony do wysokości. Wysokość w tym wypadku wynosi 55% szerokości opony, czyli 225*55%=123,75 mm. Wysokość opony, to ta część widoczna od frontu koła patrząc na samochód z boku. Oznaczenie to, zaczęto podawać w wersji % ze względów praktycznych, aby łatwiej było pokatalogować różne rozmiary opon[1].
R – oznaczenie opony radialnej (litera D lub brak oznaczenia wskazuje na budowę diagonalną). Określenie radialna odnosi się do konstrukcji opony (opis sposobów budowy opon to „grubszy” temat, dlatego po więcej informacji o ich konstrukcji odsyłam Was np. tutaj.
18 – średnica obręczy w calach, czyli inaczej rozmiar felgi.
98 – wskaźnik nośności
H – symbol dopuszczalnej prędkości

opis oznaczeń na podstawie: Hans-Rudiger Etzold, Sam naprawiam samochód. Opel Astra I, Astra Classic, wydanie II uzupełnione, Warszawa 

opony samochodowej co oznaczają liczby i litery na oponach, jak czytać oznaczenie opon

Nośność opony

Nośność i dopuszczalna prędkość są bardzo ważne, dlatego chciałabym się zatrzymać przy nich dłużej. Ich niewłaściwe dopasowanie może nie tylko doprowadzić do zniszczenia opon, ale nawet do wypadku.
Wskaźnik nośności mówi o maksymalnym dopuszczalnym obciążeniu opony, przy jeździe z maksymalną prędkością określoną przez producenta. W omawianym przypadku indeks nośności równy 98 oznacza, że dopuszczalne obciążenie opony to 750 kg. (Z tego wynika, że: 750 kg * 4 opony = 3 000 kg – dopuszczalne obciążenie pojazdu). Aby sprawdzić obciążenie dla danego indeksu nośności, skorzystałam z tabel u wulkanista.pl [2].

Czym grozi zakup opon z niższym indeksem nośności niż poleca producent?

Jazda na oponach z niższym indeksem jest niezgodna z prawem. Dlaczego? W sumie nietrudno sobie tego wyobrazić, bo jeśli opona jest przewidziana na niższe obciążenie, a będzie musiała pracować pod cięższym autem, szybciej się zużyje. Mało tego, może nawet wystrzelić w trakcie jazdy [3].

Dopuszczalna prędkość – co oznacza indeks H na oponie

Symbol dopuszczalnej prędkości określa maksymalną prędkość, z którą pojazd może się poruszać na danej oponie. W tym przypadku zatem także nie warto wybierać opon z niższym indeksem prędkości niż wskazany przez producenta, bo ich wytrzymałość skończy się przy niższej prędkości maksymalnej.

W przykładzie jest indeks prędkości H. Wskaźnik H oznacza, że dopuszczalna szybkość, z jaką można poruszać się na danej oponie to 210 km/h – tę wartość także odczytałam z tabel u wulkanista.pl [4].

Oznaczenie opony zimowej w mojej Corsie (porównanie z SUV’em)

 Co prawda zdjęcie opony Corsy, wygląda jakbym robiła je lodówką, ale z ciekawości postanowiłam porównać parametry mojej opony i opony założonej do SUV-alaughing.

Oto oznaczenie opony:

185/60 R15 84T

No i co my tu mamy:

– Szerokość opony w mojej Corsie wynosi 185 mm. Jest to aż o 4 cm bardziej wąsko niż w przypadku opony, która była założona w Outlanderze.

– Stosunek szerokości opony do wysokości wynosi 60%, czyli moja opona ma 111 mm wysokości. Prawie 13 cm różnicy!

– Felgi mam piętnastki. Wydaje mi się, że to i tak sporo przy takim małym aucie. 18 cali raczej nie zmieściło by się pod nadkolem;p

– Wskaźnik nośności równy 84, czyli 500 kg na oponę. Zatem na tych oponach dopuszczalna masa pojazdu wynosi 2 000 kg (2 tony). Opony założone do fotografowanego przeze mnie Outlandera dają radę udźwignąć 1 tonę więcej.

I ostatni wskaźnik – indeks prędkości T oznacza, że maksymalna prędkość na moich oponach to 190 km/h.

wartości wskaźników odczytałam na podstawie tabel na wulkanista.pl

oznaczenie opon zimowych w mojej Corsie

Podsumowanie

Kochani, mam ostatnio wrażenie, że w ostatnich swoich wpisach się powtarzam z argumentami, ale pamiętajcie, abyście przy utrzymaniu swoich aut kierowali się nie tylko ceną i oszczędnościami, ale przede wszystkim swoim bezpieczeństwem.

Zamieszczam listę moich źródeł wiedzy:

1. Hans-Rudiger Etzold, Sam naprawiam samochód. Opel Astra I, Astra Classic, wydanie II uzupełnione, Warszawa

2. www.opony.com.pl

3. wulkanista.pl

I co, dowiedzieliście się czegoś ciekawego z mojego wpisu, czy była to dla Was oczywista-oczywistość?


P.S. Idą święta, co byście powiedzieli na jazdę po torze wyścigowym na prezent dla kogoś? Zobaczcie moją opinię.

Najnowsze wpisy

Podobne posty

1 komentarz

  1. Pianino

    Prawdziwy z Ciebie talent i mistrz pióra z ogromną łatwością przekładasz myśli na słowa… trzymaj tak dalej, dbaj i pięlęgnuj swego bloga… Skąd czerpiesz tak ciekawe inspiracje ?

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Szybki kontakt

11 + 5 =

Pin It on Pinterest

Share This